Aktualności

Zjazd Forum Uczelni Przyrodniczych w Szczecinie 28.03.2022 18:45

W dniach 10-13.03.2022 roku w murach Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie odbył się II Zjazd Forum Uczelni Przyrodniczych.

 

W dniach 10-13.03.2022 roku w murach Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie odbył się II Zjazd Forum Uczelni Przyrodniczych. Szczecin odwiedzili przedstawiciele dziewięciu przyrodniczych uczelni wyższych, zrzeszonych w komisji branżowej Parlamentu Studentów Rzeczpospolitej Polskiej. Spotkanie miało na celu podsumowanie prac prezydium FUP w ostatnich miesiącach oraz zaplanowanie kolejnych międzyuczelnianych przedsięwzięć. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli:

JM Rektor ZUT w Szczecinie dr hab. inż. Jacek Wróbel prof. ZUT,
Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Pan Olgierd Geblewicz
Prezydent Miasta Szczecin Pan Piotr Krzystek

W trakcie oficjalnego otwarcia II Zjazdu Forum Uczelni Przyrodniczych w Szczecinie, które odbyło się w auli Wydziału Elektrycznego uczestnicy mieli okazję wysłuchać wystąpienia rektora ds. studenckich dr hab. inż. Arkadiusza Termana, prof. ZUT, Przewodniczącego Forum Uczelni Przyrodniczych Jędrzeja Myszaka (SGGW w Warszawie), Przewodniczącego PSS ZUT inż. Marcina Witkowskiego, a także wykładu dr. hab. inż. Stefana Stojałowskiego, prof. ZUT pt.: ,,Poznanie pełnej sekwencji DNA genomu żyta", który opowiedział o wynikach badań zwieńczonych opisaniem kompletnego genom żyta, nad czym naukowcy z całego świata pracowali ponad 4 lata. Otwarcie Zjazdu zostało zwieńczone koncertem zespołu 3 – BURSbAnd pod kierownictwem dr. inż. Jana Bursy. W skład grupy muzycznej wchodzą wyłącznie studenci jednego wydziału (Wydziału Elektrycznego), co czyni ich wyjątkowymi w skali kraju.

 

Jako gospodarze wydarzenia członkowie Parlamentu Samorządu Studenckiego ZUT zadbali o zapewnienie przestrzeni do podjęcia rozmów ważnych dla prac komisji, a także o zapoznanie gości z infrastrukturą uczelni i przedstawieniu kierunków rozwoju realizowanych na wydziałach przyrodniczych. Uczestnicy mieli okazję wziąć udział w zajęciach, w których na co dzień biorą udział studenci Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

Wydział Biotechnologii i Hodowli Zwierząt zapewnił możliwość wzięcia udziału w czterech warsztatach przy pomocy wykładowców ZUT.

Pierwszy blok ,,Oko w oko z Emu”, poprowadził dr inż. Mateusz Bucław. W trakcie zajęć uczestnicy mieli okazję spotkać się z drugim co do wielkości ptakiem na świecie w wybudowanej w 2020 r. zwierzętarni. Prowadzący podzielił się wiedzą na temat biologii zwierzęcia, jego zachowaniem i możliwością wykorzystania pod względem gospodarczym.

Podczas kolejnych warsztatów dr hab. inż. Tomasz Stankiewicz, prof. ZUT poruszył temat ,,Diagnostyki ultrasonograficznej żeńskiego układu rozrodczego”. Podczas zajęć przeprowadzono badanie ultrasonograficzne narządu rozrodczego u owcy z wykorzystaniem techniki transrektalnej i transabdominalnej. Uczestnicy warsztatów zostali zapoznani z metodami badania USG oraz echogenicznością poszczególnych odcinków układu rozrodczego. Poza obrazowaniem w trybie B, przeprowadzono analizę hemodynamiki naczyń krwionośnych jajnika przy zastosowaniu ultrasonograficznej metody Color-Doppler.

O roli owadów zapylających w życiu człowieka uczestnikom opowiedział dr inż. Jerzy Samborski. Zapoznał ich z kryteriami oceny zdrowia pszczół, inseminacji pszczelich matek i sposobem pozyskania wyprodukowanego przez uczelniane i bardzo pracowite pszczoły miód.